СРСР проти Польщі 41 рік тому

СРСР проти Польщі 41 рік тому
282333 ПЕРЕГЛЯДІВ

41 рік тому за наказом військово-політичного керівництва пріснопам'ятного СРСР у Польщі було запроваджено воєнний стан, що тривав майже два роки.

У перший день воєнного стану в країні було відключено телефонний зв’язок і заборонили мовлення приватних теле- і радіостанцій. Органи МВС заарештували більше 3-х тисяч провідних активістів «Солідарності», партії Конфедерація незалежної Польщі, Польської соціалістичної партії праці та інших опозиційних організацій, які були поміщені в центри для інтернованих. Один з яких розташовувався й поблизу України.

Протягом тижня силами військових були взяті під контроль основні промислові центри країни, а 16-17 грудня із застосуванням зброї були розігнані багатотисячні демонстрації протесту в Ґданську і Кракові. До кінця року кількість інтернованих склала 5128 чоловік, серед яких були і деякі члени колишнього партійно-державного керівництва, на яких військова влада поклала відповідальність за кризу в країні.

Серед інтернованих, окрім лідера профоб’єднання «Солідарность» Леха Валенси, був і виключений з партії колишній перший секретар ЦК ПОРП Едвард Ґерек, якого звинуватили в приватизації будинку, де той проживав…

Воєнний стан у Польщі тривав до середини 1983 року. За цей час загинуло 115 активістів польської опозиції, структури якої були зруйновані, а прихильники – деморалізовані. Після смерті генсека компартії СРСР Л.Брежнєва генерал Ярузельський повів курс на поступове пом'якшення військового режиму і врешті відмовився від суду над 10 лідерами «Солідарності». 17 липня 1986 року уряд Польщі прийняв закон про амністію, якою скористались понад 1200 учасників антиурядових виступів…

Варто нагадати, що в 1990 році Войцех Ярузельський, якого у 2007 році притягнули до кримінальної відповідальності за незаконне запровадження воєнного стану, дав згоду на проведення багатопартійних виборів президента. За їх підсумками лідер «Солідарності» Лех Валенса став першим президентом Третьої Речі Посполитої…

Нині більшість  поляків  відзначають цю дату  і вшановують борців за свободу і незалежність своєї країни. На жаль, є такі, що й досі шкодують за совєтами...

Степан Родич (Фейсбук)

Світлина: Архівне фото 1981 року

Теги: Польща й Україна: реалії і перспективи,Позиція Польщі,Niezalezna.PL,Strefy Wolnego Słowa, SWS, www.uacenter.media, Independent Media Forum, IMF,Степан Родич
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео