Відомий політик і дипломат, Голова Ради Незалежного Медіа Форуму Юрій ЩЕРБАК коментує світові події Польському радіо

Відомий політик і дипломат, Голова Ради Незалежного Медіа Форуму Юрій ЩЕРБАК коментує світові події Польському радіо
399267 ПЕРЕГЛЯДІВ

Україна, як повітря в пустелі чи ковтка свіжої води чекала на рішення в Конгресі

 
   
Юрій Щербак: «Будемо сподіватись, що на фронті станеться злам після цієї допомоги і ми врешті переможемо росію»
АУДІО
 1
  • 27'49
    Інтерв'ю Надзвичайного і Повноважного Посла України в США у 1994–1998 рр. Юрія Щербака
 
       19941998 .,
Надзвичайний і Повноважний Посол України в США 1994–1998 рр., письменник Юрій ЩербакСвітлана Мялик

Палата представників США проголосувала за законопроєкт про іноземну допомогу для України. Чому цей процес так надовго затягнувся та на яку допомогу Україна може очікувати чи змінить це перебіг війни з росією? Про це в ефірі Польського радіо для України розповів Надзвичайний і Повноважний посол України у США у 1994-1998 роках Юрій Щербак.

 

Пане Юрію, в суботу відбувається голосування в американському Конгресі з питання американської допомоги, зокрема Україні. Цей пакет передбачає надання майже 61 мільярда доларів на допомогу Україні і союзникам. Що змусило спікера Палати представників Конгресу США Майка Джонсона поставити це питання на голосування, передумати щодо України? Адже знаємо, що Майк Джонсон місяцями затягував українську допомогу, щоразу даючи різні виправдання. Але цими днями він прийшов з такими дуже чіткими посланнями, засудив росію, висловив свою підтримку України. Тобто, що змусило передумати і чому ця допомога така важлива зараз для України?

Ваше питання торкається дуже важливого питання, що відбувається з людьми, коли вони міняють кардинально свою позицію, коли вони спочатку півроку затято добивалися одного результату, боролися проти надання нам допомоги, а потім раптово, як у нас зараз, ну це вульгарний вислів «перевзулися», але мені не подобається, але просто раптово поміняли на 180 градусів свою поведінку і свою позицію. І я думаю, це дуже цікавий феномен, що сталося з дуже пересічною, прямо сказати, сірою, непомітною людиною, яка випадково абсолютно стала спікером, третьою людиною в державі, і опинилася під шаленим тиском різноспрямованих і різних голосів, і різних поглядів, і різних порад. Тому що, звичайно, той тиск, який на нього чинився з боку прибічників допомоги України, це просто безпрецедентний, неймовірний. Тому що до нього звертався президент Зеленський, до нього звертався міністр закордонних справ Кемерон, до нього звертався прем'єр-міністр Польщі Туск, який дуже жорстко висловився, сказав, що від вас залежить доля людей, які спливають кров'ю і так далі. До нього зверталися десятки політичних діячів, до нього зверталися тисячі українців, які благали надати цю допомогу. І пів року тривав цей марлезонський балет, це нудна і довга і якась дуже суперечлива вистава, яка нарешті сьогодні ми можемо радіти і чекати кінцевого результату. Бо сьогодні вирішується це питання, яке для України стало питанням просто існування. Тому що і президент, і керівництво України заявляють, що без американської допомоги Україна програє цю війну. І ви прекрасно, пані Світлано, знаєте голоси польської преси, а я відстежую і особливо голоси генералів польських. Кілька генералів, які весь час коментують події, які відбуваються в Україні.Так от ці генерали уже в дуже мінорному песимістичному тоні оцінюють ситуацію України в війні з росією, кажуть про перевагу, скажімо, в боєкомплектах росії в 10 до 1 українського і так далі. І тому ми як повітря в пустелі чи ковтка свіжої води чекали рішення Конгресу, оскільки Сенат уже давним-давно прийняв дуже сприятливу для нас резолюцію. Бо в понеділок починаються нові канікули, які вже до травня тривають. І тому ясно, що йде велика боротьба буде. Але я хочу сказати, що сам проєкт, який представлений Джонсоном, він дуже приємно всіх здивував. Тепер на ваші питання все ж таки я спробую відповісти, що сталося з Джонсоном. На мій погляд два фактори. Перший – це зміна позиції Трампа. І всі спостерігачі помітили, що після зустрічі Джонсона з Трампом, коли Трамп сказав, що Україна потребує допомоги, хоча Трамп у притаманному йому стилі, такому, м'яко кажучи, нетрадиційному, сказав, що, ну ви знаєте, європейські країни нехай більше дбають за Україну, тому що їм ближче. Ми далі від цього, але теж ми розуміємо, що Україна потребує допомоги.

Зацитую колишнього президента США Дональда Трампа. Він заявив, що для Сполучених Штатів важливим є виживання України. І він дорікнув європейським союзникам у недостатній підтримці.

Чому він так сказав? Тому що різко погіршилися його позиції серед виборців. Виборці почали вже помічати, що його саботаж допомоги Україні, він просто завдає шкоди національної безпеці Сполучених Штатів. І він, мабуть, врахував. І його штаб виборчий Трампа, кандидата на сьогоднішній день, мабуть, йому порадив, щоб перестав він загравати з тими настроями припинити допомогу, тому що це може призвести до поразки у виборах.

Пане Юрію, з приводу голосування в Конгресі за допомогу Україні, то сенаторка США від республіканської партії Джонні Ернст, вона цими днями висловила таке сподівання, що Конгрес проголосує за пакет допомоги для України і, коментуючи нововведення до документа, який запропонував спікер Палати представників Майк Джонсон, зокрема щодо надання фінансової допомоги Україні в кредит, вона висловила думку, що така пропозиція може спрацювати. Що значить в кредит?

Повертаємося з вами до суті законопроєктів, пропонованих паном Джонсоном спікером. Перше, залишається сума допомоги Україні, яка була в сенатському законопроєкті 61 мільярд доларів. Із них тільки 7,8 мільярда доларів дається на фінансову допомогу уряду України в кредит. Причому кредит неймовірний, якби такі кредити в Україні давали, то стояли б мільйонні черги. Тому що цей кредит, який в цьому році президент США може 50% скасувати, нам не треба буде платити нічого. В наступному році президент США може скасувати всі 100% цього кредиту, він безпроцентний. Значить от 7,8 мільярда доларів дається в кредит на фінансову підтримку нашої держави. На сплату зарплати військовослужбовцям, державним службовцям і так далі, але без оплати пенсій. Бо це чутливий пункт, якщо американцям сказати, що забираємо, Джон, у тебе долари, аби українському пенсіонеру платити гроші, вони вже не витримують, це буде перебор. Далі, дуже важлива частина цього законопроєкту, що 23 мільярди доларів дається на поповнення запасів зброї Сполучених Штатів на складах. Що це означає? Значить, як тільки президент Байден підписує цей законопроект, негайно поступає дуже великі партії зброї Україну із тих, які вже готові на складах Сполучених Штатів, а ці гроші, які будуть виділені, вони підуть на поповнення запасів. Таким чином, не буде якогось подовженого терміну поступлення нам допомоги військової, а буде негайно задіяні всі механізми американські, аби якнайшвидше доставити цю зброю. Далі, там дуже цікава новація, і якщо це Джонсон придумав, то це браво йому. Передача передбачається Україні ракет далекобійних, які на 300 і більше кілометрів. Те, чого відмовляв президент Байден нам. Але тепер це на його вибір. Він може підтримати цю пропозицію, він може сказати, що ні, ще рано давати, але це дуже важливо.

 Інтерв'ю 

Світлани Мялик

Теги: Юрій Щербак,Світлана МЯЛИК, Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

Незалежний Медіа Форум
www.uacenter.media
www.mediaforum.news
E-mail: [email protected]
Kyiv - Київ:  +38 067 461 6900
Варшава - Warszawa: +48 609 00 6656

Редакція Незалежного Медіа Форуму не завжди поділяє точку зору автора

© ICF "INDEPENDENT UKRAINIAN MEDIA CENTER IN EUROPE", 2022-2024
© POLSKO-UKRAIŃSKA FUNDACJA POKOJU CONCORDIA 818, 2023-2024

Мої відео